Фонд "Після Служби" разом із групою менторів комунікації "Діалог" провели комплексне дослідження, метою якого було вивчення поглядів ветеранів та військовослужбовців на їх майбутнє працевлаштування та процес інтеграції до цивільного життя.
Дослідження майбутніх кар'єрних планів
Дослідження розпочиналося з питань щодо майбутніх кар'єрних планів учасників. Отримані результати наступні:
Очікування від компанії
Учасники висловили очікування від своїх роботодавців, які схожі на очікування будь-якої людини, яка шукає роботу.
Що додатково важливо для людей після служби в ЗСУ:
На запитання про найбільш важливі аспекти ідеального робочого місця респонденти вказали наступне:
Очікування від керівників
Респонденти поділились своїми очікуваннями від керівників, що включають:
Бажана поведінка колег після повернення до цивільного життя
Стосовно взаємодії з колегами респонденти висловили бажання досягти звичайності у взаємовідносинах на роботі, при цьому з усвідомленням та терпінням. Вони оцінили дружню атмосферу, не звертаючи зайвої уваги до їхнього ветеранського статусу.
Тобто навіть якщо ви дуже хочете проявляти додаткову увагу, то точно треба впевнитись, перепитати чи потрібна ця увага, чи допомога.
Небажана поведінка колег після повернення до цивільного життя
Учасники висловили занепокоєння стосовно небажаної поведінки, вказавши, що необхідно уникати проявів жалю або зменшення важливості їхньої військової служби. Фрази типу "Навіщо ти туди пішов" мають бути виключені. Респонденти підкреслили бажання бути рівноправними та отримувати повагу.
Особливо небажаними є питання щодо військової діяльності. Будь-які питання про службу, випадки на війні, ситуації та стани - категорично небажані та табуйовані, як на роботі, так і поза нею. Варто усвідомлювати, що військова служба, а особливо під час військових дій - це травматичний досвід. Якщо ветеран побажає поділитись ними, то зробить це самостійно, без розпитувань.
Виклики під час переходу до цивільного життя
Оскільки значна кількість ветеранів досі перебуває на службі у Збройних Силах, даних про фактичні виклики, з якими вони зіткнуться під час працевлаштування, поки не достатньо. Однак на основі досвіду ветеранів АТО та неофіційних позиціях компаній складено наступні гіпотези щодо наявних та потенційних проблем:
Дослідження надало цінні підказки про погляди ветеранів та військовослужбовців на їхнє майбутнє працевлаштування. Роботодавці мають сприяти інклюзивності та враховувати унікальний досвід та внесок, який ветерани можуть приносити до робочого колективу. Створення робочої атмосфери взаємопідтримки та розуміння сприятиме успішній інтеграції українських ветеранів як цінних працівників.